Witamy w Centrum Psychoterapii Vide - Warszawa Mokotów.

terapeuta

Dlaczego warto podjąć terapię?

Dlaczego warto podjąć terapię?

Życie stawia nam przeszkody, którym coraz ciężej jest sprostać. Pojawiają się one w najmniej oczekiwanym dla nas momencie. Choroby (stres, depresja), problemy w pracy (wypalenie zawodowe, mobbing, etc) czy w związku (zdrada, rozwód czy też żal po stracie bliskiej osoby), to tylko nieliczne, z którymi człowiekowi trudno sobie poradzić.

Wielu ludzi stara się nim sprostać, wielu jednak potrzebna jest pomoc. Warto wtedy skierować się do osoby, która nas wesprze i sprawi ze nie zostaniemy z trudnościami osamotnieni. 

Dlaczego warto podjąć terapię? Terapia pozwala na zrozumienie przyczyny problemu jak i samego problemu. Pomaga nam w jego rozwiązaniu, ale w taki sposób aby osoba, której problem dotyczy czuła, że to ona ma moc sprawczą. Terapia skupia się na działaniu, nie zaś na kierowaniu i podsyłaniu sugestii, jak daną trudność można rozwiązać. To klient ma poczucie, że za sprawą jego zaangażowania w proces terapeutyczny, sam odnajduje sposoby ich rozwiązywania. W trakcie trwania procesu terapeutycznego osoba na nowo poznaje siebie, swoje możliwości, swój sposób myślenia i zachowania, ale uczy się także nowych procesów myślowych i zupełnie nowych zachowań, które z czasem wciela w życie. Z większą łatwością przychodzi jej nawiązywanie czy podtrzymywanie relacji interpersonalnych. Nie patrzy na świat przez pryzmat problemu, ale pracuje nad nim.  

Terapia pozwala rozładować negatywne emocje, które nam towarzyszą. Rozładowanie napięcia daje poczucie ulgi i odprężenia, dzięki czemu klient ma chęć do działania i kontynuowania terapii. Pozwala nam również emocje dotychczas skrywane wyrażać. Nie tylko negatywne ale również te dobre, pozytywne. Zdarza się, że osoba zgłaszająca się na terapię ma trudności w wyrażaniu uczuć, gdyż dotychczas w domu ich nie okazywano. Terapia uczy w jaki sposób je okazywać oraz jak z nimi funkcjonować.

Terapia przyniesie oczekiwane rezultaty za sprawą dobrego terapeuty, który udzieli nam pomocy i da nam poczucie bezpieczeństwa, ale również za sprawą klienta, który tę pomoc przyjmie i zaangażuje się w pełni w proces terapeutyczny. Motywacja klienta jest jednym z kluczowych elementów terapii. Oznacza to, że klient chce pracować nad sobą, co w efekcie zaprocentuje i zostaną zauważone korzyści płynące z terapii.