Witamy w Centrum Psychoterapii Vide - Warszawa Mokotów.

terapeuta

Rozwód, czy to się w ogóle uda poukładać?

Rozwód, czy to się w ogóle uda poukładać?

Rozwód jest bardzo bolesnym przeżyciem dla obojga byłych już współmałżonków. Jest rozumiany w formie porażki i niesie za sobą wiele przykrych doświadczeń. Każdy rozwód przeżywany jest w inny sposób. Niekiedy wiążą się z nim kojące uczucia, pozwala się uwolnić od toksycznego związku, jednak w większości przypadków jest przeżyciem traumatycznym, trudnym do zrozumienia i pogodzenia.

Jak poukładać sobie życie po rozwodzie? Czy to w ogóle możliwe? Nie jest to oczywiście proste, ale możliwe do zrealizowania. Warto jest poukładać pewne aspekty życia i podjąć próbę zrozumienia sytuacji rozwodu. Próbować sobie z nim radzić powoli. Nie zamykać się na negatywne uczucia mu towarzyszące. Ważne jest aby nie tłumić w sobie emocji. Jeśli zachodzi potrzeba wypłakać się, wykrzyczeć, a czasami nawet powspominać miłe chwile towarzyszące byłemu związkowi. Ważne aby nie zamykać się na ludzi. Rozmowa z bliskimi może dać ukojenie i pomoże pogodzić się ze stratą. Nie popadajmy w nałogi. Jeżeli nie potrafimy uporać się z niepowodzeniem zgłośmy się do terapeuty.

Uporanie się z emocjami towarzyszącymi sytuacji rozwodowej jest trudne, jednak możliwe. Jeżeli problem negatywnych emocji będzie dotyczył nas w mniejszym stopniu, a na pewno to odczujemy, to warto jest się wtedy skupić na przyszłości. Nie wracajmy do sytuacji, które sprawiły nam przykrość. Starajmy się stworzyć lepsze życie. Nie żyjmy przeszłością. To dobry moment, aby zrobić w końcu coś dla siebie. Spędzić miło czas w gronie znajomych, otworzyć się na nowe znajomości, zadbać o siebie. Z czasem osoba dotknięta rozwodem gotowa też będzie na nową miłość. Nie warto się jednak spieszyć. Bądźmy ostrożniejsi przy wyborze kolejnego partnera i zanim decyzja o wspólnym życiu zostanie podjęta, upewnijmy się, że mamy do tej osoby pełne zaufanie.

Nie zapominajmy o dzieciach! Dzieci bardzo przeżywają rozwód swoich rodziców, dlatego warto jest w delikatny sposób wyjaśnić dziecku dlaczego doszło do rozstania i że ta sytuacja nie zmieni wiele w jego życiu. Upewniajmy dziecko, że dalej będzie najważniejszą osobą w rodzinie i będzie kochane przez obojga rodziców w jednakowy sposób.